Astygmatyzm – do czego prowadzi zaniechanie korekcji wady wzroku?

Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.

Astygmatyzm, inaczej niezborność, to popularna wada wzroku, która powoduje nieostre i rozmyte widzenie zarówno z bliskich odległości, jak i z daleka. Nieodpowiednia korekcja astygmatyzmu lub jej całkowity brak mogą prowadzić do dolegliwości bólowych oraz poważnych schorzeń oczu, które mogą znacznie obniżyć komfort codziennego życia.

Na czym polega astygmatyzm?

Większość przypadków występowania astygmatyzmu związana jest z nieprawidłową budową rogówki. U astygmatyków przypomina ona kształtem piłkę do rugby, zamiast być idealnie okrągła, jak w przypadku zdrowych oczu. W wyniku zniekształcenia rogówki promienie światła dostające się do wnętrza oka nie ogniskują się w jednym punkcie, a tworzą linię, czego efektem jest astygmatyzm. Wada wzroku powoduje rozmyte i niewyraźne widzenie, zarówno z bliska, jak i z daleka.

Leczenie astygmatyzmu – dlaczego jest takie ważne?

Astygmatyzm to wada wzroku, którą można skutecznie korygować, np.: za pomocą okularów korekcyjnych, soczewek kontaktowych torycznych bądź operacji laserowej. Zaniechanie leczenia, zwłaszcza, gdy wada jest wysoka, może skutkować znacznym obniżeniem komfortu codziennego życia. Nieleczony astygmatyzm prowadzi do uporczywych bólów głowy, częstego pieczenia i mrużenia oczu. Zdarza się, że niezborność wywołuje przewlekłe zapalenie spojówek i brzegów powiek, któremu zwykle towarzyszy silne zaczerwienienie oczu i występowanie ropnej wydzieliny. Astygmatyzm u dzieci może powodować niechęć do nauki oraz szybsze męczenie się wzroku w czasie czytania czy pracy przy komputerze. U kierowców niezborność znacznie obniża komfort jazdy samochodem. Kierujący autem nie widzi świateł mijających go pojazdów jako punkowe, tylko jako bardziej rozmyte, podobnie jak znaków drogowych, pieszych czy innych uczestników ruchu drogowego.  

Jak złagodzić nieprzyjemne objawy astygmatyzmu – skuteczne metody leczenia

Warto wspomnieć, że praktycznie u każdego człowieka występuje astygmatyzm fizjologiczny (do 0,5 dioptrii cylindrycznych), który nie jest powodem do niepokoju. W przypadku, gdy wada wzroku pogłębia się, należy zastosować jedną z metod korekcji, oczywiście w porozumieniu z okulistą. Astygmatyzm leczy się okularami korekcyjnymi ze szkłami cylindrycznymi bądź miękkimi soczewkami torycznymi. Wysoką niezborność korygują soczewki twarde. Astygmatyzm rogówkowy można również leczyć chirurgicznie. Zabieg polega na odpowiednim wymodelowaniu rogówki za pomocą lasera. W przypadku niskiego astygmatyzmu wystarczą okulary korekcyjne noszone jedynie do czytania, pracy przy komputerze czy jazdy samochodem.

Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Popularne zabiegi na żylaki kończyn dolnych
Next post Bielizna po mastektomii – jak ją wybrać?