Podczas stosowania soczewek kontaktowych wielokrotnego użytku bardzo ważne są: odpowiednia pielęgnacja, konserwacja oraz bezwzględne przestrzeganie zasad higieny. Dzięki temu można cieszyć się najwyższym komfortem użytkowania szkieł kontaktowych oraz do minimum zniwelować ryzyko infekcji oczu.

Czy soczewki są bezpieczne?

Osoby, które nie podjęły jeszcze decyzji dotyczącej rozpoczęcia noszenia soczewek kontaktowych, a chciałyby zacząć ich używać, powinny najpierw rozwiać wszelkie związane z tym wątpliwości. W tym celu warto poszukać stron zawierających specjalistyczne i profesjonalne porady, np. mojepierwszesoczewki.pl. W takich miejscach zebrane są również wszystkie niezbędne informacje dotyczące szkieł kontaktowych.

Zakup płynu i pojemniczków do soczewek

W zależności od rodzaju szkieł, należy dobrać do nich odpowiedni płyn. Do soczewek twardych zaleca się płyn dwustopniowy – osobny do czyszczenia i osobny do konserwacji szkieł. Soczewki miękkie najlepiej współpracują z płynami jednostopniowymi, które oczyszczają, nawilżają i pielęgnują soczewki. Osoby z tzw. zespołem suchego oka, cierpiące z powodu alergii lub mające szczególnie wrażliwe oczy powinny zdecydować się na preparat oksydacyjny, który nie ma w składzie substancji drażniących ani konserwujących.

Do każdej buteleczki płynu (często) producent dołącza pojemniczki na soczewki. Pojemniki do przechowywania soczewek najlepiej wymieniać za każdym razem, gdy rozpoczynane jest nowe opakowanie płynu (średnio co 1-2 miesiące).

Oczyszczanie i aplikacja soczewek

Przed przystąpieniem do zdejmowania lub zakładania szkieł kontaktowych konieczne jest zawsze dokładne umycie i osuszenie dłoni. Przed włożeniem szkieł do pojemniczka zalecane jest dokładne wypłukanie go płynem do soczewek i napełnienie obu jego komór płynem. Po zdjęciu soczewki (najlepiej zawsze zaczynać zdejmowanie i zakładanie od tego samego oka – dzięki temu trudniej pomylić soczewki) umieszcza się ją na dłoni nalewa kilka kropel płynu i delikatnie pociera w celu usunięcia wszelkich zanieczyszczeń, Tę czynność należy wykonać z obu stron następnie dokładnie opłukać soczewkę płynem. Jeżeli płyn ma funkcję „no rub” etap pocierania można pominąć – wystarczy jedynie opłukać soczewki. Czynność tę należy powtórzyć z drugą soczewką. Obie soczewki pozostawia się w pojemniczku – w płynie na minimum 4 godziny przed ponowną aplikacją. Dlatego najlepiej jest je czyścić tuż przed snem. Soczewka musi być całkowicie zanurzona w płynie, a pojemnik szczelnie zakręcony.

Po nałożeniu soczewek pojemnik należy wypłukać i pozostawić do wyschnięcia. Do jego czyszczenia oraz do czyszczenia soczewek nie należy używać wody (z kranu czy wody mineralnej). Niewskazane jest używanie soczewek lub płynu dłużej niż zaleca producent.

Zobacz też jak uzyskać darmowe soczewki kontaktowe

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *