
6 zabiegów z toksyną botulinową. Zastosowanie botoksu może Cię zaskoczyć
Toksyna botulinowa jest jednym z najlepiej przebadanych substancji leczniczych. Jej terapeutyczne właściwości wykorzystywane są od ponad 50 lat w okulistyce, neurologii, ortopedii… Zastosowanie toksyny botulinowej w medycynie estetycznej jest bardzo szerokie. Sprawdź, co dzięki niej możesz uzyskać!
Działanie toksyny botulinowej
Zanim przejdziemy do konkretów, wyjaśnijmy w skrócie, czym jest toksyna botulinowa. To substancja lecznicza, powszechnie nazywana botoksem, stosowana w dużej mierze do wygładzania zmarszczek, chociaż nie tylko. Sposób działania botuliny polega na zablokowaniu wydzielania acetylocholiny – neuroprzekaźnika występującego w połączeniach nerwowo-mięśniowych, który odpowiada za kurczenie się i rozkurczanie mięśni.
Efekty botoksu utrzymują się przez kilka miesięcy i samoistnie przemijają. Mimo iż wygładzenie zmarszczek toksyną botulinową nie jest trwałe, wykazuje działanie prewencyjne i pozwala zapobiec pogłębianiu zmarszczek, na dłużej utrzymując młody wygląd skóry. Z tego powodu botoks coraz częściej stosuje się profilaktycznie, w ramach świadomej pielęgnacji anti-aging.
Zastosowanie toksyny botulinowej
Poniżej prezentujemy 6 zabiegów z toksyną botulinową, które wykonasz w warszawskiej Klinice Melitus.
Wygładzanie zmarszczek toksyną botulinową
Jednym z głównych zastosowań toksyny botulinowej w medycynie estetycznej jest likwidacja zmarszczek mimicznych. Botoks pozwala wygładzić bruzdę międzybrwiową, kurze łapki i linie poprzeczne czoła. Ponadto stosuje się go również, aby usunąć zmarszczki wokół ust, zmarszczkę bródki i bruzdy poprzeczne szyi.
Pełny efekt zabiegu ujawnia się po kilku dniach. Skóra w miejscu podania botoksu staje się gładsza i rozpromieniona, zwężają się pory, a rysy twarzy są odmłodzone. Nie trzeba obawiać się efektu maski. Prawidłowo podana botulina przynosi oczekiwaną poprawę z zachowaniem mimiki i naturalnego wyrazu twarzy. Efekt odmłodzenia, świeżości i atrakcyjności od razu rzuca się w oczy, ale trudno domyślić się, że to wynik działania botoksu. Chyba, że jest się lekarzem medycyny estetycznej.
Uniesienie powieki botoksem
Skóra wokół oczu i na powiekach jest szczególnie podatna na destrukcyjne działanie czasu. Zawiera niewielką ilość gruczołów łojowych i tkanki tłuszczowej, przez co odznacza się szczególną podatnością na przesuszenie, zmarszczki i wiotkość tkanek.
Z problemem kurzych łapek i wiotkiej skóry powiek mierzy się wiele kobiet. Rozwiązanie niesie toksyna botulinowa. Uniesienie powieki botoksem pozwala nie tylko otworzyć oko i odmłodzić spojrzenie. Po zabiegu twarz odzyskuje pogodny wyraz, przestaje wyglądać na smutną i zmęczoną.
Likwidacja uśmiechu dziąsłowego botoksem
Przy pomocy botoksu można zlikwidować uśmiech dziąsłowy, podczas którego odsłania się zęby wraz z dużą częścią górnego dziąsła. Ten tzw. gummy smile często wynika z nadpobudliwości górnej wargi, może mieć też związek z wadami zgryzu lub wynikać z określonej budowy anatomicznej twarzy. Podając botulinę w wybrane partie mięśni, rozwiązuje się ten problem krępującego uśmiechu. Niestety tylko na pewien czas. Na szczęście zabieg można powtarzać.
Mezobotox (Baby Botox)
Mezobotox jest połączeniem dwóch świetnych zabiegów estetycznych – mezoterapii i terapii botulinowej. Polega na ostrzykiwaniu skóry twarzy, dekoltu i szyi specjalnie przygotowanym preparatem z toksyną botulinową. Takie działanie wyzwala silną regenerację i poprawę struktury skóry. Cera staje się odmłodzona, wygładzona, po prostu piękna.
Tzw. Baby Botox zalecany jest pacjentom po 30. roku życia, w celu redukcji drobnych zmarszczek mimicznych i profilaktyki anti-aging.
Leczenie migreny botoksem
Wśród zastosowań toksyny botulinowej znajduje się również leczenie migreny, zwłaszcza przewlekłej. Wyciszenie objawów tej choroby nie jest proste i często prowadzi do nadużywania leków, co tylko nasila dolegliwości. Po podaniu botuliny mocno napięte mięśnie twarzy, szczególnie czoła, rozluźniają się, co pozwala ograniczyć ataki migreny, a przy okazji wygładzić skórę twarzy. To jednak efekt dodatkowy. Najważniejsze jest ograniczenie nawracającego silnego bólu głowy.
Polskie Towarzystwo Bólów Głowy rekomenduje iniekcje toksyny botulinowej w leczeniu przewlekłej migreny i zaleca wykonywanie zabiegów co 12 tygodni.
Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową
Toksyna botulinowa jest stosowana w leczeniu nadpotliwości pach, rąk, a także niektórych obszarów twarzy (skóry nad górną wargą i czoła). Podanie preparatu z botuliną hamuje wydzielanie acetylocholiny i blokuje przekaźnictwo mięśniowe, co przekłada się na pracę gruczołów potowych. Leczenie nadpotliwości botoksem pozwala skutecznie pozbyć się uciążliwego problemu na kilka miesięcy. Skóra po zabiegu przestaje się pocić. Pacjent osiąga się oczekiwaną poprawę bez nadmiernego obciążenia organizmu. Zabiegi z toksyną botulinową mają charakter „lunchowy”. Są bardzo mało inwazyjne, a przy tym trwają nie dłużej niż 30 minut i pozwalają niemal od razu wrócić do codziennych zajęć.
Więcej informacji o działaniu i zastosowaniu toksyny botulinowej w medycynie estetycznej na stronie Kliniki Melitus: https://klinikamelitus.pl/dermatologia/
Świetny artykuł! Nie wiedziałam, że ta toksyna ma aż tyle zastosowań. Pozdrawiam