Aby serce było zdrowe

Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.

Choroby serca i układu krążenia nadal są plagą wśród wysoko rozwiniętych społeczeństw. Wielu z nich można by uniknąć – zwykle sami pracujemy na swoje chore serce.

Problemy z sercem i układem krążenia mogą być różne: arytmia, przewlekła niewydolność serca, nadciśnienie, choroba wieńcowa, miażdżyca. Choroby same nie powstają. Zwykle pracujemy na nie latami. Niewłaściwa dieta, brak ruchu, zbyt mało snu i duży stres – to zwykle główne przyczyny chorób serca i nie tylko. Dlatego, podobnie jak w przypadku wielu innych schorzeń, najważniejsza jest profilaktyka. Naszemu sercu pomoże ruch, najlepiej na świeżym powietrzu oraz zmiana diety. Jeśli masz nadwagę lub cierpisz na otyłość, pierwszym krokiem powinno być zrzucenie nadmiaru kilogramów. Z tym ciężarem muszą bowiem sobie radzić nie tylko nogi, ale też serce, które zmuszone jest do codziennej, nadmiernej pracy.

Nie lekceważ drobnych objawów

Podstawą jest wykluczenie z diety wszystkiego, co może szkodzić sercu. Na liście produktów zakazanych są tłuste mięsa, potrawy smażone, nadmiar soli, kawa, mocna herbata, przetworzone produkty i dania. Im zdrowiej będzie na talerzu, tym lżej na sercu.

Jeśli zaczniesz odczuwać  jakiekolwiek dolegliwości sercowe, nigdy tego nie lekceważ. Nawet drobna zadyszka czy niewielkie kłucie za mostkiem może być efektem rozwijającej się choroby serca. Koniecznie wybierz się do lekarza rodzinnego, zrób podstawowe badania i jeśli zajdzie taka potrzeba, skonsultuj się z kardiologiem. Warto zerknąć na ranking lekarzy w Twoim mieście i wybrać sprawdzonego specjalistę, cieszącego się pozytywną opinią wśród pacjentów.

Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Zdrowe ćwiczenia dla każdego – joga
Next post Zarażenie ospą podczas atopii