Architektura placówki medycznej. Jak projektuje się szpitale, kliniki, gabinety?

Projektowanie budynków o celach medycznych różni się od tworzenia innych typów planów. Właśnie dlatego jest to zadanie dedykowane dla specjalistów w tej dziedzinie – architektów, którzy wiedzą, jak stworzyć przestrzenie idealne do diagnozowania i leczenia pacjentów.

Nie tylko publiczne, lecz także prywatne – na mapie Polski stale powstają nowe obiekty medyczne, a także modernizowane są te już istniejące. Są to zarówno duże, wojewódzkie i powiatowe szpitale, jak i mniejsze kliniki, przychodnie i gabinety medyczne. Do kategorii placówek opieki zdrowotnej zalicza się także inne obiekty, które muszą spełniać podobne wymogi, w tym zakłady opiekuńczo-lecznicze, domy seniorów, centra rehabilitacyjne czy sanatoria. Zatem, jak powinen być zaprojektowany budynek placówki medycznej?

Jak projektuje się obiekty medyczne?

Przygotowanie projektu obiektu medycznego różni się od projekt domu i jest zadaniem złożonym – wymagającym dużej wiedzy i doświadczenia. Przy jego tworzeniu konieczne jest wzięcie pod uwagę zarówno celu danej placówki, jak i wymogów technicznych związanych z obowiązującymi przepisami.

Przede wszystkim obiekt powinien być opracowany tak, aby wspierać pracę personelu medycznego oraz zdrowie pacjentów. Inne wyzwania dotyczą szpitali specjalistycznych składających się z wielu oddziałów, placówek dedykowanych dla konkretnych pacjentów, na przykład dla seniorów, gabinetów stomatologicznych.

Dobry projekt placówki medycznej powinien:

  • uwzględniać potrzeby zdrowotne pacjentów
  • wspierać efektywną i komfortową pracę personelu
  • brać pod uwagę realia funkcjonowania placówek opieki zdrowotnej
  • wykorzystywać nowoczesne rozwiązania technologiczne w medycynie
  • odzwierciedlać obowiązujące uwarunkowania prawne

Aktualnie, gdy biura projektowe wykorzystują zaawansowane oprogramowanie komputerowe, architektura placówki medycznej może być zaprezentowana nie tylko w formie dwuwymiarowego rzutu. Wspierają ją również wizualizacje 3D, które prezentują, jak obiekt będzie wyglądał i działał po jego wykonaniu.

Komu zlecić projektowanie placówki ochrony zdrowia?

Projektowanie placówek medycznych to proces, w którym najczęściej bierze udział interdyscyplinarny zespół specjalistów. Właśnie dlatego zadanie to przeznaczone jest dla pracowni posiadających w tym zakresie szeroką praktykę i cieszących się zadowoleniem ze strony dotychczasowych inwestorów.

Jedynie wybór odpowiedniego biura architektonicznego pozwala na uzyskanie projektu uwzględniającego wszystkie stawiane przed nim wymagania – od tych funkcjonalnych, przez techniczne aż do prawnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Co zrobić z obwisłą skórą na brzuchu? Polecane kosmetyki, zabiegi i ćwiczenia
Next post Refundacja na sensor FreeStyle Libre. Kto może z niej skorzystać?