
Architektura placówki medycznej. Jak projektuje się szpitale, kliniki, gabinety?
Projektowanie budynków o celach medycznych różni się od tworzenia innych typów planów. Właśnie dlatego jest to zadanie dedykowane dla specjalistów w tej dziedzinie – architektów, którzy wiedzą, jak stworzyć przestrzenie idealne do diagnozowania i leczenia pacjentów.
Nie tylko publiczne, lecz także prywatne – na mapie Polski stale powstają nowe obiekty medyczne, a także modernizowane są te już istniejące. Są to zarówno duże, wojewódzkie i powiatowe szpitale, jak i mniejsze kliniki, przychodnie i gabinety medyczne. Do kategorii placówek opieki zdrowotnej zalicza się także inne obiekty, które muszą spełniać podobne wymogi, w tym zakłady opiekuńczo-lecznicze, domy seniorów, centra rehabilitacyjne czy sanatoria. Zatem, jak powinen być zaprojektowany budynek placówki medycznej?
Jak projektuje się obiekty medyczne?
Przygotowanie projektu obiektu medycznego różni się od projekt domu i jest zadaniem złożonym – wymagającym dużej wiedzy i doświadczenia. Przy jego tworzeniu konieczne jest wzięcie pod uwagę zarówno celu danej placówki, jak i wymogów technicznych związanych z obowiązującymi przepisami.
Przede wszystkim obiekt powinien być opracowany tak, aby wspierać pracę personelu medycznego oraz zdrowie pacjentów. Inne wyzwania dotyczą szpitali specjalistycznych składających się z wielu oddziałów, placówek dedykowanych dla konkretnych pacjentów, na przykład dla seniorów, gabinetów stomatologicznych.
Dobry projekt placówki medycznej powinien:
- uwzględniać potrzeby zdrowotne pacjentów
- wspierać efektywną i komfortową pracę personelu
- brać pod uwagę realia funkcjonowania placówek opieki zdrowotnej
- wykorzystywać nowoczesne rozwiązania technologiczne w medycynie
- odzwierciedlać obowiązujące uwarunkowania prawne
Aktualnie, gdy biura projektowe wykorzystują zaawansowane oprogramowanie komputerowe, architektura placówki medycznej może być zaprezentowana nie tylko w formie dwuwymiarowego rzutu. Wspierają ją również wizualizacje 3D, które prezentują, jak obiekt będzie wyglądał i działał po jego wykonaniu.
Komu zlecić projektowanie placówki ochrony zdrowia?
Projektowanie placówek medycznych to proces, w którym najczęściej bierze udział interdyscyplinarny zespół specjalistów. Właśnie dlatego zadanie to przeznaczone jest dla pracowni posiadających w tym zakresie szeroką praktykę i cieszących się zadowoleniem ze strony dotychczasowych inwestorów.
Jedynie wybór odpowiedniego biura architektonicznego pozwala na uzyskanie projektu uwzględniającego wszystkie stawiane przed nim wymagania – od tych funkcjonalnych, przez techniczne aż do prawnych.