Biotyna – niezbędna dla pięknych włosów i paznokci. Właściwości, źródła i dawkowanie biotyny
Biotyna, również nazywana witaminą B7 lub witaminą H, jest bardzo ważnym dla człowieka związkiem. Jej nazwa pochodzi od greckiego słowa „bios”, które oznacza „życie”. Poznaj właściwości, źródła oraz dawkowanie biotyny!
Czym jest biotyna?
Zaliczana do rozpuszczalnych w wodzie witamin z grupy B biotyna jest związkiem chemicznym o budowie heterocyklicznej, który spełnia zróżnicowane funkcje.
Biotyna jest jednym z ważnych koenzymów, który uczestniczy w wielu procesach w organizmie, między innymi w glukogenezie, cyklu kwasu cytrynowego, syntezie kwasów tłuszczowych, przemianach dwutlenku węgla. Ma ona też duże znaczenie dla krzepnięcia krwi, pracy tarczycy i samopoczucia psychicznego.
Znana jest jednak głównie ze swojego wpływu na wygląd włosów, skóry i paznokci. Zawarta w niej siarka umożliwia syntetyzowanie keratyny, która jest składnikiem budulcowym tych tkanek i oddziałuje na ich kondycję.
Biotyna – źródła
Związek ten ma charakter endogenny, co znaczyć, że organizm człowieka w małych ilościach może go sam syntetyzować. Głównym źródłem biotyny powinna być jednak odpowiednia dieta. Gdzie występuje biotyna?
Biotynę można znaleźć zarówno w produktach zwierzęcych, jak i roślinnych. Występuje ona między innymi w:
– mięsie, zwłaszcza wołowym i wieprzowym
– żółtkach jajek
– drożdżach
– mleku
– orzechach, głównie ziemnych i włoskich
– migdałach
– szpinaku
– grzybach
– pomidorach
– brązowym ryżu
Kiedy warto suplementować biotynę?
Witaminę H można również suplementować za pomocą dostępnych w sprzedaży preparatów. Na co biotyna najlepsza?
Przede wszystkim rekomendowana jest ona osobom, które mają problem z osłabionymi, wypadającymi włosami oraz z łamliwym, kruchymi paznokciami. Gdy zatem ich kondycja pogorszyła się, sięgnięcie po suplementy z witaminą H może być bardzo dobrym wyborem.
O niedoborach biotyny mogą świadczyć:
– nadmierne wypadanie włosów
– zmiany skórne o łuszczycowym charakterze
– wysypki w okolicy ust z suchą, zaczerwienioną skórą
– bóle mięśni
– przemęczenie
– pogorszony nastrój psychiczny
– parestezje – mrowienie, zaburzenia dotyku
Biotyna jest składnikiem różnych suplementów diety, między innymi w formie kapsułek, proszków, płynów, a nawet żelek. Wchodzi ona również w skład preparatów złożonych, na przykład z innymi witaminami z grupy B, selenem, cynkiem, które wspierają kondycję włosów, skóry i paznokci. Suplement diety. Zawiera składniki, które wspomagają funkcje organizmu poprzez uzupełnienie normalnej diety. Nie ma właściwości leczniczych.