Troska o zdrowie i kondycję wzrasta każdego dnia. Coraz częściej w tygodniu i w weekendy, w przeciągu całego dnia można natknąć się na osobę biegnącą truchtem w parku lub poboczem drogi. Nierzadko ma towarzystwo, równie często słuchawki na uszach, a do tego wygląda na zrelaksowaną pomimo wysiłku fizycznego. Spokój na twarzy biegnącego wydaje się nietypowy, jednak przestaje dziwić, gdy zrozumie się, z jakim typem biegacza ma się do czynienia.

Czym się różni jogging od biegania? Nie będzie błędem stwierdzenie, że jogging to jedna z odmian biegania. Jest jednak kilka znaczących różnic, które pozwalają jasno określić, który styl biegania się uprawia.

Pierwszą z nich jest tempo. Jogging to poruszanie się truchtem o prędkości do 8-9 km/h. Większość początkujących biegaczy zaczyna właśnie od joggingu jako formy bezpiecznego wdrażania się w ten sport i zarazem sposób na stopniowe budowanie kondycji. Co więcej, w joggingu nie jest ważna prędkość, ale cel, mianowicie jest to forma ćwiczeń aerobowych, których zadaniem jest doprowadzenie do ogólnej poprawy kondycji lub utrzymania obecnej. Niekiedy celem joggingu jest również redukcja stresu bądź stopniowa utrata wagi. Nie ma tutaj miejsca na rywalizację czy wyścigi. Jogging to bardzo towarzyska forma ćwiczeń – często uprawiana w parach, niekiedy w większych grupach. Joggerzy nie monitorują na bieżąco swoich osiągnięć, nie liczą czasu ani nie usiłują stale zwiększać dystansu. Z biegania czerpią przyjemność, a nie potrzebę rywalizacji.

Jogging ma bardzo korzystny wpływ na cały organizm, łącznie z systemem krwionośnym i układem kostnym. Uprawiające go osoby szybko mogą zauważyć liczne zmiany, jakie nastąpiły w ich życiu.  Do tych najbardziej wyczuwalnych należą redukcja wagi i ogólna poprawa samopoczucia, czego powodem jest regularna produkcja endorfin w wyniku wysiłku fizycznego. Ze względu na łagodny charakter joggingu, mogą go uprawiać również ci, którzy ze względów zdrowotnych nie powinni stosować innej formy aktywności fizycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *