Migrena – jak sobie z nią radzić?

Migrena to choroba, która dotyka coraz większą liczbę ludzi. Nazywana jest także chorobą cywilizacyjną, gdyż wzrasta liczba osób chorujących wraz z postępem cywilizacyjnym. Objawy migreny to silny ból głowy, czasami z towarzyszącym uczuciem nudności, wymiotów i światłowstrętu. W jaki sposób sobie z nią radzić?

Co to jest migrena?

Migrena to choroba jednostronnej, pulsującej bólu głowy, towarzyszącej nudnościom, wymiotom i światłowstrętowi. Ataki migreny trwają od kilku godzin do kilku dni. Migrena rzadko jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia, ale może znacząco wpłynąć na jakość życia. Do tej pory nie znaleziono jednoznacznej przyczyny tej choroby, jednak uważa się, że jest ona związana z nierównowagą chemiczną w mózgu.

Jak się objawia migrena?

Objawami migreny są silny ból głowy, często jednostronny, towarzyszący nudnościom, wymiotom i światłowstrętowi. Atak migreny trwa od kilku godzin do kilku dni i znacząco wpłynąć na codzienne funkcjonowanie chorego. Często osoby chore na migrenę rezygnują z wykonywania swoich codziennych zajęć w czasie ataku.

Jak sobie radzić z migreną?

Istnieje kilka sposobów radzenia sobie z migreną. Jednym z nich jest unikanie czynników mogących wywołać atak. Wśród czynników mogących wywołać migrenę wymienia się stres, zmiany pogody, okres miesiączkowy, nieprawidłową dietę (np. nadmiar kofeiny), niewłaściwy sen (nadmiar lub brak snu), światło (np. migające światła), dym papierosowy i hałas. Warto zidentyfikować te czynniki i unikać ich, aby zmniejszyć ryzyko ataku migreny.

Innym sposobem radzenia sobie z migreną jest stosowanie leków przeciwbólowych. W przypadku ataku migreny zaleca się stosowanie leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty, takich jak ibuprofen, paracetamol lub aspiryna. Jednak w przypadku silniejszych bólów, wskazana może być wizyta u lekarza, który przepisze leki przeciwbólowe lub zabiegi, które mogą pomóc w walce z migreną.

Metody relaksacyjne, takie jak joga, medytacja czy masaż, są również stosowane w leczeniu migreny. Regularne stosowanie tych metod pozwala na redukcję stresu, co wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia ataku migreny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Czy warto wyjechać jako kosmetyczka do Norwegii?
Next post Diagnostyka POChP – na czym polega? Jakim badaniom należy się poddać?