Popularne zabiegi na żylaki kończyn dolnych

Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.

Żylaki na nogach to częsta przypadłość u osób prowadzących siedzący lub stojący tryb życia, otyłych i kobiet w ciąży. Nieleczone mogą prowadzić do owrzodzeń czy zakrzepowego zapalenia żył. Metoda leczenia żylaków kończyn dolnych zależy od stadium choroby. Żylaki leczy się chirurgicznie, laserowo czy zabiegiem iniekcyjnym.

Żylaki kończyn dolnych – jak powstają?

Przyczyną powstawania żylaków jest niewydolność zastawek żylnych. Bywa, że powstające żylaki na nogach mają podłoże genetyczne. Oznacza to, że osoba cierpiąca na tzw. pajączki odziedziczyła wiotkość tkanek, z których zbudowane są żyły. Powstawaniu żylaków sprzyja również: ciąża i poród, siedzący lub stojący tryb życia, otyłość, a także brak aktywności fizycznej. Podjęcie leczenia żylaków jest bardzo ważne, ponieważ przypadłość może powodować niebezpieczne dla zdrowia powikłania, jak: zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych czy poważne owrzodzenia skóry.

Operacyjne usuwanie żylaków

Jedną z metod usuwania nieestetycznych pajączków na nogach jest stripping. Jest to klasyczna i najbardziej inwazyjna operacja, polegająca na chirurgicznym usunięciu niewydolnych pni żylnych. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Usuwanie żylaków odbywa się za pomocą sondy wprowadzanej do żyły za pomocą nacięć skóry, np. na łydce, podudziu, dole podkolanowym bądź pachwinie.

Skleroterapia żylaków

Leczenie obliterujące, czyli skleroterapia żylaków, to bezbolesna i nieinwazyjna metoda usuwania pajączków na nogach. Zabieg polega na podaniu specjalnego preparatu, który powoduje zwłóknienie ścian naczyń krwionośnych, przez co następuje ich naturalne zamknięcie. W efekcie zastosowania skleroterapii żylaki zanikają. Kurację często przeprowadza się jako uzupełnienie leczenia operacyjnego. Do leczenia dużych żył stosuje się skleroterapię piankową. Środek zamykający ściany naczyń krwionośnych podany jest do żyły w postaci spreparowanej pianki. Drobne żylaki usuwa się mikroskleroterapią, która wykorzystuje bardzo cienkie igły insulinowe.

Leczenie żylaków laserem

Laserowe usuwanie żylaków to nowoczesna metoda, która polega na zamknięciu chorego naczynia, wykorzystując do tego energię lasera. Wewnątrzżylna ablacja laserowa, czyli EVLT, pozwala uniknąć nacinania skóry, które może pozostawiać blizny, znamiona, a także prowadzić do powstawania krwiaków pooperacyjnych. Zabieg na żyły polega na naświetlaniu niewydolnego naczynia za pomocą włókna laserowego, które jest wprowadzane do wnętrza. Energia, jaka wyzwala się w czasie zabiegu, wywołuje obkurczenie i zamknięcie niewydolnego pnia żylnego. Laserowe usuwanie żylaków odbywa się w znieczuleniu miejscowym, a jego mała inwazyjność powoduje, że pacjent może wrócić do domu bezpośrednio po kuracji.

Usuwanie żylaków falami radiowymi

Żylaki można również usuwać za pomocą EVRF, czyli endoluminarnej techniki wewnątrznaczyniowego zamykania żył przy użyciu fal radiowych. Zabieg opiera się na termokoagulacji. Po wykonaniu miejscowego znieczulenia, do niewydolnej żyły wprowadza się specjalny aplikator, który emituje fale radiowe o wysokiej częstotliwości. Powoduje to podwyższenie temperatury wewnątrz naczynia krwionośnego, w efekcie czego dochodzi do jego obkurczenia, a następnie zwłóknienia.

Żylaki – leczenie metodą Müllera

Usuwanie żylaków metodą Müllera, inaczej miniflebektomia, polega na likwidacji niewydolnej żyły za pomocą haczyków wprowadzanych przez niewielkie nacięcia w głąb skóry. Zabieg najczęściej wykonuje się na żylakach powstałych w wyniku nieproduktywności odgałęzień żyły odpiszczelowej w okolicach ud, pachwin, krocza, kostek czy pod kolanem.

Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Który rodzaj Coca-Coli jest najlepszy?
Next post Astygmatyzm – do czego prowadzi zaniechanie korekcji wady wzroku?