Refundacja na sensor FreeStyle Libre. Kto może z niej skorzystać?

Sensor (czujnik) przeznaczony do monitorowania glikemii w systemie Flash (FGM – Flash Glucose Monitoring) można zakupić z dofinansowaniem NFZ. Refundacja dotyczy także systemu FreeStyle Libre. Kto może otrzymać sensor z dopłatą?

Sensory FreeStyle Libre z dopłatą NFZ

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 września 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie pozwoliło na uzyskanie dofinansowania na wyroby dla diabetyka, które dotychczas nie były refundowane. Wśród nich znalazły się także sensory CGM-RT (refundacja Medtronic sensor ENLITE, sensor Dexcom), a także sensory FGM (FreeStyle Libre Abbott).

FreeStyle Libre to sensor wchodzący w skład Systemu Monitorowania Glikemii Flash od firmy Abbott. To wygodny sposób kontroli poziomu cukru w płynie śródtkankowym, który odbywa się za pomocą umieszczonego w skórze kompaktowego urządzenia. Wyniki można odczytać czytnikiem FreeStyle Libre lub smartfonem z aplikacją FreeStyle LibreLink. Jeden sensor wystarcza na 14 dni.

Refundacja sensorów FreeStyle Libre – dla kogo?

Dzięki dostępnej dopłacie jak refundacja sensor FreeStyle Libre można kupić w niższej cenie, co znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie osobom z cukrzycą, które muszą systematycznie badać poziom cukru.

Warunki, które należy spełnić, aby otrzymać sensor FreeStyle Libre z dopłatą:

  • zdiagnozowana cukrzyca typu 1,
  • wiek pacjenta od 4. do 18. roku życia,
  • co najmniej 8-krotne pomiary glikemii na dobę,
  • uzyskanie zlecenia od uprawnionego lekarza.

Pacjentom przysługuje dofinansowanie w wysokości 70%, dlatego za sensor należy zapłacić 30% jego ceny – to 76,50 zł zamiast 255 zł. W przypadku dwóch czujników, które wystarczają na miesiąc, koszt ten wynosi po refundacji 153 zł zamiast 510 zł.

Gdzie kupić wyroby dla diabetyka z refundacją?

Aktualnie refundacja FreeStyle Libre możliwa jest również do realizacji przez internet na stronie ortomedico.pl lub idiabetyk.pl. W tym celu należy wypełnić specjalny formularz na stronie sklepu – zakupione produkty zostaną dostarczone bezpośrednio do klienta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Architektura placówki medycznej. Jak projektuje się szpitale, kliniki, gabinety?
Next post Jak prowadzić magazyn w aptece? Pomoże nowoczesne oprogramowanie