Rodzaje, diagnostyka i leczenie cukrzycy

Cukrzyca to choroba, której podłożem może być uwarunkowanie genetyczna, jak również tryb życia. Schorzenie to wywołuje niebezpieczne skutki zarówno dla zdrowia, jak i życia człowieka. Jakie objawy mogą wywołać zaniepokojenie? Które z nich najczęściej widoczne są u chorych? Jakie rodzaje cukrzycy można wyróżnić? Jak z nimi walczyć?

Rodzaje i typy cukrzycy

Cukrzyca jest zaburzeniem, które może być wywołane wieloma czynnikami. To właśnie od podłoża choroba uzależniony jest typ schorzenia. Znane odmiany choroby to:

  • Cukrzyca typu I – o podłożu autoimmunologicznym. Jest to schorzenie metaboliczne, wykrywane u co najmniej 10% wszystkich przypadków. Początek zachorowań, najczęściej przypada na wiek młodzieńczy – między 10 a 14 rokiem życia, jednakże wykrycie choroby może nastąpić w każdym wieku. W przebiegu tego rodzaju zaburzenia, dochodzi do podwyższenia poziomu glukozy we krwi, co wpływa na ogólne działanie organizmu i poszczególnych narządów.
  • Cukrzyca typu II – choroba, która występuje u około 90 % zdiagnozowanych osób. Na jej powstanie ogromny wpływ posiada codzienne życie, dieta, środowisko oraz wszelkie nawyki. Jest to schorzenie, które nabywa się w trakcie życia, a jego leczenie jest znacznie łatwiejsze, niż w przypadku cukrzycy typu I.
  • Cukrzyca ciążowa – zaburzenie pojawiające się u przyszłych matek, w których ciele rozwija się płód. Choroba ta może być groźna zarówno dla rosnącego dziecka, jak i samej matki. Dolegliwość ta dotyka sporą liczbę kobiet – co 10 przypadek. Cukrzyca ciążowa może wywołać wiele niepożądanych powikłań, dlatego osoby w ciąży powinny poddawać się regularnym badaniom i kontrolom.

Objawy cukrzycy

Objawy tej groźnej choroby uzależnione są przede wszystkim od rodzaju cukrzycy, a także poziomu jej rozwoju. Aby móc w porę zareagować, poddać się badaniu a następnie leczenie nie należy lekceważyć dolegliwości takich jak:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • wzmożone pragnienie,
  • senność i stałe zmęczenie,
  • spadek masy,
  • częste infekcje,
  • problemy skórne,
    Występowanie, wyżej wymienionych symptomów powinno wzbudzić u pacjenta szczególne zainteresowanie. Są to pierwsze objawy choroby, których nie należy bagatelizować. Choroba cukrzycowa może rozwijać się w organizmie przez wiele lat, szczególne oznaki zostać pominięte, a dolegliwość pustoszyć niezauważalnie ciało. Jak zapobiec rozwijaniu się schorzenia? Na czym polega diagnostyka?

Diagnostyka cukrzycy

Profilaktyka, jak również odpowiednia reakcja na widoczne oznaki choroby, umożliwi podjęcie leczenia na jej wczesnym etapie. Aby potwierdzić występowanie schorzenia, jak również jego pochodzenie warto wykonywać badania krwi, a także specjalne próby cukrzycowe. Osoby, u których pojawiły się zewnętrzne objawy, powinny stale korzystać ze specjalistycznego sprzętu, zwanego gleukometrem, który określa poziom cukru we krwi, zaledwie w kilka sekund.

Leczenie cukrzycy

Wielu chorych zadaje sobie pytanie: W jaki sposób uporać się z tym schorzeniem? Czy dolegliwość ta jest uleczalna i jak z nią żyć?
Sposób postępowania z osobami cierpiącymi na tę dolegliwość jest uzależniony przede wszystkim od rodzaju choroby. Proces leczenie uwzględnia również wiek pacjenta, rodzaj cukrzycy czy poziom jej zaawansowania.
Głównym działaniem jest zmiana diety, dostosowanie jej do ogólnych potrzeb pacjenta, jak również zasad ustalonych dla cukrzyków. Kolejnym etapem leczenia jest przyjmowanie odpowiednio dobrany leków i środków farmakologicznych. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie urządzenia, którym jest pompa insulinowa. Warto też zakupie obuwie dla cukrzyków. Sprzęt ten służy do stałego podawania insuliny, oraz pomiaru i kontrolowania stężenia cukru we krwi. Mechanizm ten jest wygodny i umożliwia pacjentowi dalsze, w miarę normalne życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Zestawy infuzyjne Medtronic – rodzaje, refundacja NFZ
Next post Wyroby medyczne dla kobiet. Co pomoże w kobiecych dolegliwościach?