Zęby mleczne – kilka podstawowych informacji

Dzieciom rosną zęby mleczne od urodzenia do około 6 roku życia. Pierwszy ząb zwykle pojawia się w wieku około sześciu miesięcy, a ostatni znika w wieku około dwóch lat. Rodzice muszą zrozumieć, że bez względu na to, jak mocno szczotkują, ważne jest, aby dzieci poddały się fluoryzacji, ponieważ zęby są podatne na próchnicę i próchnicę.

Kiedy wyrośnie pierwszy ząb mojego dziecka?

Pierwsze zęby zwykle zaczynają się pojawiać około szóstego miesiąca. Czasami dziecko dostaje pierwszy ząb wcześniej, ponieważ zaczyna formować się od trzeciego miesiąca. Dzieci mają 10 zębów mlecznych, które zaczynają rosnąć, gdy są niemowlętami. Są to najpierw zęby dolne, potem górne. Dalej są dwójki, po których następują zęby trzonowe w tej kolejności.

Wypadanie zębów mlecznych

Dzieci tracą zęby, gdy dostają nowe. Kiedy dostaną zęby stałe, może to spowodować wypadnięcie zębów mlecznych dzieci.

Zęby mleczne zaczynają wypadać po ukończeniu przez dzieci 6 lat, podczas gdy ich zęby stałe pozostają na swoim miejscu. Niektóre dzieci mogą nie otrzymać zębów stałych przed ukończeniem 12 lat. Zęby dzieci mają tendencję do wypadania w takiej kolejności, w jakiej rosły. Jako pierwsze wypadły zęby mleczne, potem pojawiły się drugie trzonowce, kły i przedtrzonowce. Są jednak wyjątki od tej reguły i nie ma reguły twardej i szybkiej.

Jeśli Twoje dziecko nie ząbkuje przez długi czas lub jeśli zęby pojawiają się powoli lub późno, będzie musiało udać się do dentysty, aby dowiedzieć się, co jest nie tak i jakie są opcje leczenia. Często dzieje się tak, ponieważ istnieje problem, taki jak wada kanału zęba, wrodzony brak zęba lub infekcja w jamie ustnej, która wymaga leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Jak bezpiecznie wspomóc odchudzanie – poradnik
Next post Pielęgnacji włosów – jak dbać o włosy?