Zrogowaciałe i pękające pięty? Zobacz, jak poprawić ich stan!

Problemy z pękającymi piętami dotykają wielu osób w różnym wieku. Gdy również zauważasz, że skóra stóp jest stwardniała, pęka, zobacz, jak ja pielęgnować, by wyglądała ładnie i zapewniała komfort!

Jak dochodzi do pękania pięt?

Skóra stóp narażona jest każdego dnia na różne czynniki zewnętrzne, które pogarszają jej kondycję. Powodują one wtedy jej nadmierną suchość, zrogowacenie, czyli stwardnienie, co może prowadzić również do jej pękania. Dodatkowo sprzyja temu brak gruczołów łojowych na stopach.

Na pękanie skóry pięt narażone są przede wszystkim osoby, które często chodzą, mają pracę stojącą, noszą ciężary, a także niewygodne obuwie. Również problem ten może nasilać się wraz z upływem wieku, więc częściej dotyczy osób starszych. Ponadto może towarzyszyć różnym dolegliwościom, na przykład cukrzycy, zaburzeniom hormonalnym, grzybicy skóry.

Pielęgnacja suchej i zrogowaciałej skóry stóp

Skóra stóp, która jest nadmiernie sucha i zrogowaciała, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Tylko wtedy można poprawić jej kondycję i zapobiec nawracaniu tego problemu w przyszłości.

Pielęgnacja powinna bazować wtedy na regularnym oczyszczaniu i złuszczaniu skóry oraz na jej intensywnym nawilżaniu, natłuszczaniu i regenerowaniu.

Warto więc co kilka dni wykonać kąpiel stóp w wodzie z solą. Kąpiel powinna być połączona z peelingiem, czyli złuszczeniem naskórka. Do tego celu dobrze nadają się tarki do stóp lub kosmetyki złuszczające z drobinkami. Nie należy natomiast używać nożyków i innych ostrych narzędzi.

Po osuszeniu skóry stóp należy nałożyć na nią krem pielęgnacyjny lub kosmetyk o bogatszej konsystencji jak maść. By lepiej się wchłonął, warto nałożyć na stopy skarpetki.

Jaki krem na pękające pięty jest najlepszy?

Jaki powinien być najlepszy krem lub najlepsza maść na pękające pięty? Wybierając taki kosmetyk, warto skupić się na produktach o składnikach nawilżających i zmiękczających skórę, które sprzyjają jej odbudowie.

Co zawira najlepszy krem do stóp przeznaczony na pękające pięty? Bardzo dobre efekty zapewniają kremy zawierające dużą ilość mocznika (Urea). Niższe stężenie poniżej 10% nawilża, natomiast wyższe powyżej 10% działa dodatkowo złuszczająco.

Pod uwagę warto też wziąć kremy zawierające w składzie substancje jak pantenol, witamina A, witamina E, masło shea, oliwa, olej migdałowy, lanolina, które skutecznie nawilżają i natłuszczają skórę.

Na pękającą, zrogowaciałą skórę pięt można również stosować kosmetyki zawierające kwasy owocowe AHA. Delikatnie złuszczają one skórę i nadają jej miękkość. Można kupić też skarpetki pielęgnacyjne z dodatkiem kwasów.

Jeżeli jednak skóra pięt jest mocno spękana, pojawiają się objawy infekcji jak ból, zaczerwienienie, warto udać się do lekarza lub do podologa, by skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Odżywka artego – zaufaj naturalnej sile
Next post Czy warto wyjechać jako kosmetyczka do Norwegii?